Church Officers

2019 Leadership Council

  • Moderator – Becky Minnix
  • Past Moderator – Doug Cardwell
  • Moderator – Elect – Judy Gillespie
  • Secretary – Althea Gray
  • Treasurer – Grant Minnix

Elders Schedule

2019 Elder Worship Schedule 11:00 Service
January May September
5th Beverly Brown & Marilyn Cardwell 1st Becky Minnix & Brenda Smith
6th Connie Hance & Julia Archer 12th Jim & Trish Eubanks 8th Connie Hance & Julia Archer
13th Claudia Colter & Cheryl Askew 19th Becky Minnix & Brenda Smith 15th Claudia Colter & Cheryl Askew
20th Beverly Brown & Marilyn Cardwell 26th Connie Hance & Julia Archer 22nd Beverly Brown & Marilyn Cardwell
27th Jim & Trish Eubanks 29th Jim & Trish Eubanks
February June October
3rd Becky Minnix and Brenda Smith 2nd Claudia Colter & Cheryl Askew 6th Becky Minnix & Brenda Smith
10th Connie Hance & Julia Archer 9th Beverly Brown & Marilyn Cardwell 13th Connie Hance & Julia Archer
17th Claudia Colter & Cheryl Askew 16th Jim & Trish Eubanks 20th Claudia Colter & Cheryl Askew
24th Beverly Brown & Marilyn Cardwell 23rd Becky Minnix & Brenda Smith 27th Beverly Brown & Marilyn Cardwell
30th Connie Hance & Julia Archer
March July November
3rd Jim & Trish Eubanks 7th Claudia Colter & Cheryl Askew 3rd Jim & Trish Eubanks
10th Becky Minnix & Brenda Smith 14th Beverly Brown & Marilyn Cardwell 10th Becky Minnix & Brenda Smith
17th Connie Hance & Julia Archer 21st Jim & Trish Eubanks 17th Connie Hance & Julia Archer
24th Claudia Colter & Cheryl Askew 28th Becky Minnix & Brenda Smith 24th Claudia Colter & Cheryl Askew
31st Beverly Brown & Marilyn Cardwell
April August December
7th Jim & Trish Eubanks 4th Connie Hance & Julia Archer 1st Beverly Brown & Marilyn Cardwell
14th Becky Minnix & Brenda Smith 11th Claudia Colter & Cheryl Askew 8th Jim & Trish Eubanks
21st Connie Hance & Julia Archer 18th Beverly Brown & Marilyn Cardwell 15th Becky Minnix & Brends Smith
28th Claudia Colter & Cheryl Askew 25th Jim & Trish Eubanks 22nd Connie Hance & Julia Archer
29th Claudia Colter & Cheryl Askew

Diaconate

TEAM A

JANUARY  6, 13, 20, 27

APRIL   7, 14, 21, 28

JULY  7, 14, 21, 28

OCTOBER  6, 13, 20, 27

Tom Glenn

Tracy Glenn

Denise Glenn

TEAM B

FEBRUARY 3, 10, 17, 24

MAY  5, 12, 19, 26

AUGUST 4, 11, 18, 25

NOVEMBER  3, 10, 17, 24

Lindsay Haddock

Asa Haddock

Ron Minnix

TEAM C

MARCH 3, 10,17, 24, 31

JUNE 2, 9, 16, 23, 30

SEPTEMBER  1, 8, 15, 22, 29

DECEMBER  1, 8, 15, 22, 29

Gina Pruitt, chair

Ginny Tussey

Renee Stephen

SUBSTITUTES

Doug Bowen

Paul Bierie

Patty Bierie

2019 Chairs

  • Property – Andy Askew and David Archer (co-chairs)
  • Christian Action – Paul Gillespie
  • Worship – Cheryl Askew
  • Christian Life –  Connie Hance
  • Christian Education – Paula Stephen and Renee Stephen (co-chairs)
  • Palooza – Janice Taylor
  • Chairman of Deacons – (to be chosen)
  • Chairman of Elders –(to be chosen)
  • Librarian – Marilyn Cardwell
  • Historian – Bob Matthews